Travel Information
Upper Dolpa Trek
Dolpa erbjuder en fantastisk vandring i det sagolikt vackra och även mer orörda västra Nepal. Detta är även en av de sista platserna där traditionell Tibetansk kultur fortfarande utövas med den gamla Buddist Bon-Po religionen. De höga bergen inklusive giganten Dhaulagiri, sydost om Dolpa som är delvis avstängt från yttervärlden genom sina höga snöpass under vinterhalvåret, ger denna plats extra mystik och värdighet.
Tiden har stått still i den här delen av Nepal och det känns väldigt roligt för oss att kunna erbjuda denna spännande och vackra vandring innan saker och ting förändras. Du kommer att hitta en rik och varierad fauna och flora här uppe då eko-systemet är mycket väl fungerande, bland annat finns här blue sheep och den utrotningshotade snöleoparden.
Upper Dolpa är garanterat en av de vackraste vandringarna i Nepal och denna del har bland annat gett Peter Matthiessens världsberömda bästsäljande bok *Snow Leopards'. Här är även Eric Vallis prisbelönta film 'Caravan' eller 'Himalaya' som den också heter inspelad. Det säger en hel del om denna plats.
Från den mångfacetterade huvudstaden Katmandu där vi kommer att äta gott, ha rolig shopping och göra kulturella besök, kommer vi att flyga till Juphal och följa i Matthiessens fotspår. Vi kommer att vandra norrut till Shey Phoksundo National park innan vi kommer in på den gamla Nepalesisk/Tibetanska handelsvägen som leder upp till det höga Nangdola passet på 5110 meter. Här kommer du att kunna njuta av hela den vackra Dolpa dalen hela vägen till Dhaulagiri.
Du kommer att känna och uppleva den magiska känslan med att ha dessa snöklädda giganter runt om dig under din vandring här uppe. Vi tar oss till det avlägsna buddistklostret Shey Gompa, vilket byggdes på 1000-talet. Du kommer att korsa ytterligare två höga pass på din väg ner, Sela passet på 5094 meter och Jyanta passet på 5221 meter vilket ger dig stora möjligheter till fotografering utöver det vanliga. Vi vandrar ner mot Dho Tharap dalen på väg mot Juphal för att avsluta vandringen och flyga tillbaka till Katmandu.
Datum 2010:
3 april - 30 april, 28 dagar
6 oktober - 2 november, 28 dagar
Book your trip in the Travel Shop or contact us for more information
Mail: Send mail
Cellphone: 0709-707541
